Jesteś tutaj » Strona główna » Hobby » Jeb Corliss

Jeb Corliss

Są na świecie ludzie, którzy za nic mają sobie strach. Są tacy, którzy nie potrafią przesiedzieć ośmiu godzin za biurkiem w pracy, spokojnie dojechać do domu, zjeść obiad I zasiąść na kanapie z pilotem w ręku. Dla nich weekendowy wyjazd na podmiejską działkę to kompletna klapa a bezczynne wylegiwanie się latem na plaży – szczyt nudy.

Jednym z takich niespokojnych duchów jest niewątpliwie Jeb Corliss. Urodzony 25 marca 1976 roku, obywatel Stanów Zjednoczonych już od najmłodszych lat marzył o lataniu. Jedno z jego najwcześniejszych wspomnień pochodzi z czasu kiedy miał 6 lat. Młody Jeb siedzi na tylnym siedzeniu samochodu prowadzonego przez swoją ciocię i obserwuje przez szybę ptaki skaczące ze słupów telefonicznych, aby rozprostować skrzydła i poderwać się do lotu. “Kiedy będę starszy, też tak będę robił” zapewniał wtedy. Jego ciotka odpowiedziała mu, że kiedy będzie starszy zrozumie, że ludzie nie latają. “Ty może nie latasz, ale jam mam zamiar” – padła odpowiedź.

Po około 30 latach Jeb Corliss jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych BASE jumperów oraz najbardziej widowiskowym oblatywaczem skafandrów ze skrzydłami na świecie. BASE jest akronimem oznaczającym cztery kategorie obiektów z których można wykonywać skoki: Buildings (budynki), Antennas (anteny), Spans (mosty, przęsła) i Earth (ziemia, skały, klify). BASE jumperzy to ludzie, którzy skaczą ze statycznych obiektów, w odróżnieniu od skydiverów skaczących z samolotów lub innych obiektów latających. Każdy z takich skoków zostaje zakończony lądowaniem z użyciem spadochronu, oczywiście otworzonego w odpowiednim czasie. Statystycznie BASE jumping jest jednym z najniebezpieczniejszych sportów ekstremalnych z jedną próbą śmiertelną na sześćdziesiąt wykonanych. Na świecie istnieje społeczność BASE jumperów, wśród których część posiada swój unikalny numer, przyznawany skoczkom, którzy zaliczą skoki ze wszystkich czterech przedmiotów podawanych w akronimie BASE. Imiona przypisane do poszczególnych numerów są tajne, ale specjalnie przygotowana strona internetowa podaje, że w 2012 roku zarejestrowano skoczka numer 1600.

Jeb Corliss jest specyficznym skoczkiem. Jego dążenie do latania podsunęło mu pomysł skoków w kombinezonie do latania. Charakteryzuje on się zwiększoną powierzchnią nośną poprzez wszyte dodatkowe elementy pomiędzy nogami, oraz łączące ręce z tułowiem. Dzięki takiej konstrukcji skoczek jest w stanie dużo dłużej utrzymywać się w powietrzu wykorzystując wiatr. Swoje wyczyny Jeb uwiecznia za pomocą kamery umieszczonej na kasku, lub rozmieszczonych w różnych punktach trasy którą przelatuje. Na jego koncie są już skoki z tak znanych budowli, jak Wieża Eiffla w Paryżu, Space Needle w Seattle czy Petonas Twin Towers w Kuala Lumpur. W 2012 roku wykonał skok ze znanego ze swojego widowiskowego designu budynku Marina Bay Sands Skypark w Singapurze.

Loty Jeb’a to nie tylko sukcesy. Przeżył on już 2 bardzo groźne wypadki w których odniósł mocne obrażenia. Pierwszy w 1999 roku, kiedy podczas lotu ze szczytu wodospadu Howick w Republice Południowej Afryki jego spadochron otworzył się niesymetrycznie i skoczek nie mógł zapobiec wpadnięciu w nurt spadającej wody. Drugi groźny wypadek miał miejsce także w tym samym kraju, tym razem w Górach Stołowych. W styczniu 2012 roku uderzył stopami z dużą prędkością w ziemię prawdopodobnie próbując poderwać się ku górze podczas lotu. Następnie wpadł w korkociąg i spadł po 30 metrach bez otwierania spadochronu. Podczas tego drugiego zdarzenia Jeb doznał wielu uszkodzeń nóg.

Jeb Corliss bazując na widowiskowości swojego hobby zdobył rzeszę fanów na całym świecie. Jego profil na Facebooku obserwuje kilkanaście tysięcy ludzi i liczba ta rośnie z minuty na minutę. Filmy, które Jeb publikuje na YouTube na swoim prywatnym kanale, osiągają miliony wyświetleń oraz są publikowane w dziesiątkach artykułów. Sam Jeb jest współtwórcą marki odzieżowej, która jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu skoczek stał się przykładem zrobienia dobrego biznesu na swojej pasji.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl