Jesteś tutaj » Strona główna » Hobby » Zostań blogerem

Zostań blogerem

  • Data dodania: 2012.09.02

Czym jest blog? Blog to współczesna wersja niegdysiejszego pamiętnika, którą od klasycznej poprzedniczki, różni bardzo wiele. Różni ją przede wszystkim to, że stare pamiętniki pisały głównie dziewczynki i młode kobiety. Klasyczne pamiętniki pisane były w sekrecie przed innymi, nie pokazywało się ich nikomu i pilnowało jak oka w głowie. Wirtualne pamiętniki piszą niemal wszyscy. Piszą je ludzie w każdym wieku, choć przeważają młodzi. Piszą je przedstawiciele wszystkich grup społecznych i profesji, kobiety i mężczyźni. Internetowy pamiętnik to coś, czego nie tylko nie ukrywa się przed nikim, ale wręcz wystawia na pokaz. Pamiętniki stare i nowe mają jedną zasadniczą cechę wspólną, a jest nią przelewanie myśli, uczuć i przeżyć na... no właśnie, na papier lub stronę internetową.

Jak założyć bloga. Zakładanie internetowych pamiętników jest bardzo proste. Możliwość taką dają bowiem wszystkie znane portale i wiele innych serwisów. Aby zaistnieć jako autor własnego wirtualnego pamiętnika, wystarczy dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się darmowy kreator zakładania bloga. Kreator ten podpowiada co trzeba zrobić, by dołączyć do grona blogerów posiadających swoje blogi w danym serwisie. Każdy internetowy pamiętnik można do pewnego stopnia spersonalizować. Zależy to od funkcji i ustawień wybranego kreatora. Nieco bardziej skomplikowane jest zakładanie naprawdę własnego bloga, to znaczy bloga z własnym adresem i domeną. Taki blog tworzymy sami, co wymaga posiadania wiedzy na ten temat. Początkującym blogerom zupełnie wystarczą darmowe pamiętniki, uruchamiane w przestrzeni udostępnianej przez serwisy i portale. Blogi takie działają na podobnej zasadzie co darmowe konta poczty elektronicznej. Można się więc spodziewać, że strony takich pamiętników, będą uzupełniane reklamami.

Rodzaje blogów. Blogowanie to czynność, której popularność wybitnie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. W internecie wyodrębniły się następujące rodzaje blogów:
Blogi dla bliskich – to pamiętniki pisane głównie z myślą o rodzinie, przyjaciołach i znajomych, którym chce się na bieżąco przekazywać wiadomości o swoim życiu. Jest to praktyczna forma jednoczesnego dzielenia się z wieloma osobami tym, co dzieje się na co dzień, tym co martwi, wzrusza i cieszy. Blogi dla bliskich mają niewielkie, zamknięte grono odbiorców. W pamiętnikach tego typu nikt nie sili się na oryginalność i nie stara się wywierać na innych wrażenia tym co pisze. Blogi dla bliskich to autentyczne relacje opisujące zwyczajną codzienność, mające na celu podtrzymanie kontaktu i relacji z ludźmi, którzy są daleko. Tworzą je prawdziwe grupy ludzi, wykorzystujące jedynie wirtualną rzeczywistość do podtrzymania istniejących już więzi.
Blogi tematyczne – to pamiętniki osób, które łączy jakaś pasja, zainteresowanie, wykonywany zawód itp. Wokół nich powstają społeczności, których członkowie dzielą się ze sobą wiedzą i doświadczeniami z określonej dziedziny. Blogi tematyczne mogą dotyczyć wszystkiego: medycyny chińskiej, literatury, sportów wodnych, fotografii, turystyki, itp. Pamiętniki tego typu są swego rodzaju formą edukacji. Dzięki nim, nie trzeba uczestniczyć w kursach i szkoleniach, by wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z innymi. W przeciwieństwie do blogów dla bliskich, realne znajomości i więzi między ludźmi, są tu wtórne w stosunku do zdarzenia wirtualnego, jakim jest blog.
Blogi dla zysku – to pamiętniki internetowe pisane z myślą o tym, że ich treść przeczyta, skomentuje i poleci innym, jak największa ilość użytkowników sieci. Pisanie takiego bloga przypomina nieco pisanie powieści, która ma zafascynować, zaintrygować, sprowokować i wciągnąć wszystkich. Blogi tego typu z przyczyn oczywistych nie mogą być prostym i autentycznym opisem czyjegoś życia, bo to, rzecz jasna, nikogo nie interesuje. Blogi dla zysku, to coś na co trzeba mieć pomysł i odwagę. Wymagają bowiem kreacji siebie samego. W jaki sposób blogi takie przynoszą zysk? Reklamodawcy wyszukują w sieci blogi, które cieszą się największą popularnością, to znaczy wzbudzają najwięcej reakcji w postaci komentarzy. Strona bloga, na której panuje wielki ruch jest miejscem, w którym opłaca się zamieszczać reklamy. Za reklamy płaci się oczywiście właścicielom blogów. Zarabianie na blogach nie jest takie proste, jakby się wydawało. Zanim internetowy pamiętnik zacznie przynosić zyski, trzeba pisać go co najmniej kilka miesięcy.
Blogi znanych osób – to pamiętniki, internetowe pisane przez osoby pełniące funkcje publiczne, a więc polityków, burmistrzów, wójtów itp. Za ich pośrednictwem komentują oni poczynania i wypowiedzi innych, a także kontaktują się z wyborcami. Pisanie blogów staje się także ulubionym zajęciem celebrytów, a więc postaci znanych z ekranu, sportowców, muzyków, aktorów, prezenterów i wielu innych. Za pomocą blogów przypominają oni o sobie, czym podtrzymują swoją popularność. Blogi znanych osób szybko zdobywają sobie wielu czytelników. Są bowiem szansą na kierowanie swoich wypowiedzi wprost do wybranych sław. Zanim pojawił się internet, nie było takich możliwości.

Bać się, czy nie bać się bloga? Pisanie internetowych pamiętników, jak wszystko, ma dobre i złe strony. W czym może pomóc pisanie bloga? Pisanie bloga pomaga w porządkowaniu myśli i uczuć. Pisząc coś zatrzymujemy się nad tym dłużej niż myśląc o tym samym. Zapisane treści możemy przeczytać ponownie za jakiś czas, przeanalizować je, spojrzeć na nie inaczej, dostrzec swoje atuty i błędy. Przelewanie myśli i uczuć na papier, to metoda od dawna stosowana w psychoterapii. Niestety, pamiętnika internetowego nie pisze się na papierze, lecz w miejscu dostępnym dla innych, co może być jego wadą. Przelane tam myśli i uczucia, mogą spotkać się z nadmierną pochwałą lub druzgocącą krytyką kogoś innego, a to nie zawsze pomaga. Niebezpieczeństwo blogowania związane jest także z popularnością tego typu zapisów. Może stać się tak, że w pewnym momencie przestajemy pisać dla siebie, a robimy to dla publiczności, która czyta i komentuje nasz blog. Wzrastająca popularność i poczytność takiego pamiętnika, może sprawić, że zatracimy dystans do samego siebie. Pisanie bloga może stać się źródłem niezdrowej i nierealnej kreacji własnej osoby. Pisanie bloga jest czymś od czego można się uzależnić.

Wiedząc to wszystko sam zdecyduj czy i jakiego rodzaju blogerem chcesz zostać.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl