Jesteś tutaj » Strona główna » Kobiety » Gdy nasza ukochana nadużywa alkoholu

Gdy nasza ukochana nadużywa alkoholu

  • Data dodania: 2013.04.23

Problem alkoholowy staje się coraz powszechniejszy i dotyka wielu osób. Wydawać by się mogło, że głównie mężczyźni mają z tym kłopot, jednak, alkoholizm to także przypadłość kobieca. Co zatem zrobić jeśli zauważymy, że nasza druga połówka zbyt często zagląda do kieliszka?

Analiza problemu

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, czy nie oceniamy sytuacji zbyt radykalnie. Być może ukochanej zdarzy się raz na jakiś czas wypić więcej, jednak najczęściej podczas zorganizowanych imprez takich, jak czyjeś urodziny, imieniny czy wesela. Jeśli zdarza się to okazjonalnie, a na co dzień prawie wcale nie sięga ona po alkohol, to nie powinniśmy stwarzać problemu. Alkohol jest dla ludzi i sporadyczne spożycie wysokoprocentowych trunków nie musi świadczyć o problemie prowadzącym do nałogu. Gdy jednak zauważymy, że ukochana pije stanowczo za dużo alkoholu i robi to zbyt często, należy podjąć odpowiednie kroki, ponieważ być może mamy do czynienia z pierwszym symptomami problemu alkoholowego.

Spokojna i wyważona rozmowa

Rozwiązywanie problemu należy zacząć od rozmowy, która ma uświadomić naszej drugiej połówce, że nadużywa alkoholu. Zapewne nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ większość ludzi w takiej sytuacji nie widzi problemu i nie pozwoli sobie wmówić, że ma on miejsce. Z tego względu należy się uzbroić w cierpliwość i nie zniechęcać po pierwszych nieudanych próbach. Pamiętajmy jednak o tym , by dyskusję przeprowadzić we właściwy sposób. Przede wszystkim nie możemy drugiej osoby zbyt surowo oceniać ani używać zbyt dosadnych słów, ponieważ to może wywołać bunt, który uniemożliwi dalszą rozmowę. Postarajmy się najspokojniej jak tylko potrafimy powiedzieć jak my interpretujemy to, co widzimy. Nie przyjmujmy postawy roszczeniowej, nie żądajmy zmian, a jedynie zasugerujmy, że może warto zmienić pewne nawyki. Jeśli sami nie będziemy potrafili nic zdziałać, poprośmy o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół. Czasem osoba nadużywająca alkoholu dostrzega swój problem dopiero, gdy więcej osób zwróci na to swoją uwagę. Jeśli jednak i to nie pomoże spróbujmy zasięgnąć porady specjalisty, który ma doświadczenie w postępowaniu z osobami uzależnionymi.

Ograniczmy imprezy z udziałem alkoholu

Gdy nasza ukochana podejmie walkę z nałogiem, ograniczmy lub całkowicie wyeliminujmy z naszego grafiku imprezy, na których króluje alkohol. Nie trzymajmy także wysokoprocentowych napojów w domu, ponieważ w chwilach kryzysowych, może on niepotrzebnie kusić. Pamiętajmy także o wzmacnianiu motywacji u ukochanej poprzez dostrzeganie postępów w walce ze słabością i wspieranie w trudnych momentach.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl