Jesteś tutaj » Strona główna » Kultura » III Festiwal Górski „Wondół Challenge”

III Festiwal Górski „Wondół Challenge”

  • Data dodania: 2012.05.01

Dokładnie 17 lutego rozpoczęła się kolejna, tym razem już trzecia, edycja festiwalu „Wondół Challnege”. Impreza ta przyciąga coraz większą liczbę miłośników, wśród których nie brakuje nie tylko wielbicieli narciarstwa czy wspinaczki górskiej, ale również szeroko pojętej turystyki. Festiwal ten jest więc każdego roku niesamowitą okazją do poznania nowych osób, zobaczenia wyjątkowych filmów oraz do poszukiwania fascynujących miejsc do uprawiania sportów.

Tegoroczna impreza „Wondół Challenge” odbyła się w Gliwicach oraz w Szczyrku. Podczas organizowanych wcześniej edycji można było między innymi obejrzeć filmy o tematyce górskiej, w tym między innymi dotąd nie wyemitowane nagrania GOPR oraz zapoznać się z nieco mniej znanymi technikami narciarskimi. W tym roku górski festiwal również przyciągnął wielu zainteresowanych, na których czekała moc atrakcji.

Woda hasłem przewodnim

Trzecia edycja górskiego festiwalu upłynęła pod ciekawym motywem przewodnim, którym okazał się żywioł wody. Właśnie wokół wody skupili się organizatorzy, by móc pokazać, jak bardzo jest ona związana ze sportami górskimi. Nurkowanie w najwyżej usytuowanych jeziorach, górskie spływy na kajakach czy wspinanie się po potężnych, lodowych formacjach – to tylko kilka przykładów, udowadniających, że wodne sporty mogą mieć wiele wspólnego z górami.

Właśnie z tego powodu gościem honorowym było WOPR, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w tym roku obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny.
Żywioł wody zdominował więc tegoroczną edycję górskiego festiwalu, by móc udowodnić nam, że góry powinny nam się kojarzyć nie tylko ze wspinaniem się, ale również z ekstremalnymi sportami wodnymi, niekiedy naprawdę niebezpiecznymi. Ratownicy WOPR skutecznie przybliżyli uczestnikom ten nieposkromiony żywioł, z którym bardzo często, jak się okazuje, w razie nagłego wypadku, nie mamy zbyt dużych szans.

Wyjątkowi goście festiwalu

Oczywiście, tak samo jak podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu, na imprezie nie mogło zabraknąć znanych osobistości, z którymi przygotowano wiele spotkań. W tym roku górski festiwal „Wondół Challenge” gościł między innymi wybitną światową himalaistkę, Gerlindę Kaltenbrunner. W 2011 roku ta austriacka wspinaczka zdobyła Koronę Himalajów (bez użycia butli z tlenem), natomiast jej wcześniejszymi wyczynami było między innymi zdobycie szczytu Mount Everest oraz K2.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również polskich sportowców. Imprezę uświetniło przybycie kapitana Krzysztofa Baranowskiego, który nie tylko dwa razy opłynął świat, ale jest także autorem licznych książek związanych z tematyką żeglarstwa.

Ponadto uczestnicy mieli okazję spotkać się również z Olgą Morawską, będącą autorką wielu książek podróżniczych oraz ze Stefanem Czernieckim, którego pasją jest poznawanie Ameryki Południowej. Jego fascynujące opowieści zwykle przyciągają tłumy gości i tak było również tym razem. Każdy z nas miał szansę posłuchać niezwykłych opowieści o podróży w głąb dorzecza Orinoko.

Wśród zaproszonych na festiwal gości warto jeszcze wymienić Kamila Iwankiewicza oraz Bogumiłę Buczyłko – wchodzących w skład pięcioosobowej ekipy nurków, których głównym celem jest odkrywanie oraz poznawanie siedmiu najwyżej usytuowanych jezior na kuli ziemskiej.

Ciekawe wystawy i projekcje filmów

Oczywiście same spotkanie z nurkami czy alpinistami to jeszcze nie wszystko, co przygotowano podczas trzeciej edycji górskiego festiwalu „Wondół Challenge”. Nie zabrakło również interesujących wystaw, które można było obejrzeć między innymi w Szczyrku.

Właśnie w tej podbeskidzkiej miejscowości czekała na zainteresowanych niesamowita galeria zdjęć pokazujących podwodny świat czy ukazująca górskie krajobrazy.

Podczas festiwalu można było także obejrzeć najciekawsze filmy, które pokazywane były między innymi na największych światowych festiwalach filmów górskich. Wśród nich nie zabrakło filmu pod tytułem „Cold”, który pokazuje zimową wyprawę na Gasherbrum II. To jedno z najbardziej szczerych oraz poruszających dzieł, a jego projekcja za każdym razem wywołuje sporo emocji i wzruszeń.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl