Jesteś tutaj » Strona główna » Moda » Ascoty, czyli nadchodzący hit w męskiej stylizacji

Ascoty, czyli nadchodzący hit w męskiej stylizacji

Moda męska staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Mężczyźni częściej decydują się na odważne i nietypowe stylizacje, z chęcią manifestują swój styl. W sieci jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne modowe blogi prowadzone zarówno przez młodych chłopaków jak i dojrzałych mężczyzn. Właśnie dzięki takim blogom pojawia się możliwość popularyzowania nietypowych dodatków. Jednym z nich są ascoty, zwane też fularami.

Dla osób zaznajomionych w z tym pojęciem wyjaśnienie jest zbędne, jednak dla pozostałych małe przypomnienie – ascot to szal dla mężczyzn, który wiąże się pod szyją zamiast krawata. Ich nazwa wywodzi się od torów wyścigów konnych Ascot Heath w Anglii, gdzie ten rodzaj ozdoby został spopularyzowany w drugiej połowie XIX wieku przez bogatą i modną publiczność wyścigów. Ascoty są kojarzone bardziej z codzienną stylizacją, jednak odpowiednio zawiązane świetnie nadają się na bardziej uroczyste okazje, takie jak śluby, przyjęcia czy wieczorne spotkania w oficjalnym gronie. Sposobów wiązania ascotów jest kilka, a każdy z nich jest uzależniony od okazji, przy której będzie wykorzystany oraz od materiału marynarki i koszuli. Ascoty, podobnie jak krawaty, są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, więc nawet ci najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie.

Wielu mężczyzn i wiele kobiet często w swoich stylizacjach kieruje się tym, co zaobserwowali u innych. Na gusta najsilniej oddziałują media, a tam najczęściej goszczą celebryci różnego rodzaju. Aktorzy, piosenkarze, sportowcy czy nawet pisarze mogą inspirować swoim wyglądem wielu młodych ludzi. Zdjęcia sławnych ludzi i ich ubioru obiegają cały świat w zastraszającym tempie i natychmiast oceniane są przez miliony odbiorców (tych profesjonalnych i tych „zwyczajnych”). Często właśnie ci obserwatorzy decydują się na to, aby mocno zainspirować się stylem ulubionej gwiazdy i wyposażyć się w takie same gadżety i dodatki. Ascoty do tej pory nie zrobiły oszałamiającej kariery wśród większości mężczyzn, lecz mają ku temu predyspozycje.

Najbardziej znanym przykładem mężczyzny noszącego ascoty jest Johnny Depp. Jego styl wyróżnia się na tyle innych aktorów, czuć w nim lekką nonszalancję i swobodę. Znakiem charakterystycznym jest kapelusz oraz apaszka wiązana pod szyją. Jako inspiracja stylistyczna posiada wielu zwolenników i to dzięki niemu ascoty mają szansę na zdobycie popularności. Tak samo znanymi aktorami, którzy są zdecydowanymi zwolennikami fularów, są Brad Pitt, Collin Farrel czy Ashton Kutcher. Klasyka elegancji i stylu, czyli Marlon Brando i Al Pacino, w swoim największym przeboju kinowym („Ojciec Chrzestny”) również często występowali w ascotach. Natomiast w kręgu sportowców zdecydowanym numerem jeden w kwestii bycia modnym jest David Beckham, który tak jak poprzednicy jest fanem tego wyjątkowego dodatku.

Nie tylko celebryci z pierwszym stron gazet stają się popularyzatorami ascotów. Uważne oko zauważy, że nawet postacie z bajek pojawiają się w tego typu szalach. Świetnym przykładem jest Fred Jones, jeden z głównych bohaterów bajki dla dzieci Scooby Doo oraz przezabawny Ken ze znanego przeboju kinowego Toy Story. Już od najmłodszych lat mali chłopcy mają kontakt z modą, czego efektem mogą być potem takie małe gwiazdy internetu jak Alonso Mateo.

Czy ascoty zdobędą w końcu większą popularność? Staną się obowiązkowym dodatkiem każdego świadomego własnego stylu mężczyzny? Na odpowiedź należy poczekać, jednak medialna popularyzacja tego dodatku mimo wszystko na to wskazuje.

Olga Kurenna
www.simplechic.pl

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl