Jesteś tutaj » Strona główna » Moda » Mokasyny, lakierki, sandały czy klapki - czyli kilka prawd o męskim obuwiu

Mokasyny, lakierki, sandały czy klapki - czyli kilka prawd o męskim obuwiu

  • Data dodania: 2011.10.22

Dużo mówi się o pantofelku, który zostawiła po sobie biedna dziewczyna przebrana za księżniczkę, gdy szybko musiała opuścić pewien bal. Nie wiemy natomiast nic o tym jakie buty miał na nogach królewicz, który zakochał się w kopciuszku i postanowił odszukać go, przy pomocy zgubionego bucika. Z pewnością były to piękne i eleganckie buty męskie. A co nosi się dzisiaj? Czy buty męskie są tak samo ważne jak szpilki czy czółenka?

Buty to równie ważna część stroju męskiego jak krawat, koszula czy marynarka. Buty, tylko z pozoru są mniej widoczne niż to co nosi się wyżej. Podstawowy podział obuwia męskiego to buty noszone na co dzień i te zakładane na ważne okazje, czyli wizytowe. O ile w tej pierwszej grupie istnieje pewna dowolność, o tyle w kategorii butów eleganckich i stylowych tej dowolności już nie ma. Innymi słowy, na co dzień można nosić zarówno eleganckie klasyczne obuwie skórzane, obuwie sportowe, klapki czy sandały. W doborze butów do męskiego stroju wizytowego istnieją żelazne zasady, których przekraczanie jest niemile widziane i postrzegane jako brak gustu i smaku. Wszystkim tym, którzy nie tolerują butów sportowych bo kojarzą one im się z boiskiem lub bieganiem, polecamy do codziennego noszenia mokasyny wykonane ze skóry. Buty takie są eleganckie i wyglądają dobrze w połączeniu ze spodniami wełnianymi, sztruksowymi czy dżinsowymi. Buty to nie wszystko. Gdy mężczyzna usiądzie i założy nogę na nogę lub gdy wchodzi po schodach, widoczne są także skarpetki. Te ostatnie powinny stanowić kolorystyczną całość z butami, a nie z resztą stroju. Modne swego czasu białe skarpetki, wyzierające spod spodni są czymś niedopuszczalnym.

Elegancja i prostota. Mylą się ci, którym wydaje się, że eleganckie obuwie wyjściowe to buty zaopatrzone w wiele ozdób. Jest dokładnie odwrotnie. Elegancja i szyk męskiego obuwia leży w jego prostocie i skromności. O elegancji męskich butów świadczy tworzywo, z którego są wykonane. Wyjściowe buty dla mężczyzny to sznurowane obuwie wykonane z dobrej jakości skóry, w kolorze czarnym lub brązowym. Brązowy kolor jest bardziej uniwersalny, można go nosić prawie do wszystkiego. Klasyczne buty męskie nie mają naszywek w innych kolorach, nie są pozszywane z wielu kawałków skóry, nie mają też szpiczastych ani kwadratowych przodów. Znawcy przedmiotu twierdzą, że porządne buty rozpoznaje się z dużej odległości. Wynika z tego, że z dużej odległości rozpoznaje się umiejętność ich dobierania do sytuacji, stroju i okazji.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

albert222

11:30, 19 wrzesień 2016

Jak się chce to można i tak kombinować. Są ludzie co ubierają glany do garnituru :D

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl