Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Honda – historia marki

Honda – historia marki

Honda to jedna z najbardziej znanych marek motoryzacyjnych na całym świecie, produkująca samochody, motocykle, skutery oraz różnego rodzaju silniki. Pojazdy oraz części napędowe są adresowane do szerokiego grona odbiorców. Koncern nieustannie dba o rozwój oraz o wysoką jakość produktów wypuszczanych na rynek, aby każdy odbiorca mógł w nich odnaleźć to, czego oczekuje.

Obecnie marka Honda jest jednym z największych producentów silników oraz samochodów na całym świecie. Według statystyk, koncern produkuje ich nawet dwadzieścia pięć milionów rocznie. Zakłady produkcyjne znajdują się na terenie trzydziestu różnych krajów, ale główna siedziba firmy mieści się w Tokio.

Początki istnienia firmy

Koncern Honda został założony przez japońskiego inżyniera i przemysłowca - Sōichirō Honda. Początki jego przedsiębiorstwa są związane z latami trzydziestymi XX wieku. W swojej pierwszej fabryce zdolny inżynier produkował przede wszystkim pierścienie tłokowe, jednak przedsiębiorstwo szybko zostało sprzedane Toyocie. Dopiero pod koniec lat trzydziestych przemysłowiec zdecydował się na konstruowanie aut sportowych. Pierwszy rower napędzany silnikiem został wyprodukowany w 1947 roku. Stał się on jednocześnie pierwszym produktem marki Honda.

Rok później została założona firma o nazwie Honda Motor Co Ltd., w której rozpoczęto seryjną produkcję różnego rodzaju motorowerów. Produkty były eksportowane między innymi na Tajwan. Pierwszy motocykl pojawił się pod koniec lat czterdziestych XX wieku i nosił nazwę Dream D.

Pierwsze fabryki Hondy

Już na początku lat pięćdziesiątych istniały dwie fabryki Hondy. W tym samym czasie marka wprowadziła swój pierwszy samochód – było to auto dostawcze – Honda T360. Pojazd został wyposażony w dwusuwowy, jednocylindrowy silnik typu H o mocy jednego konia mechanicznego. Rok później został opracowany silnik typu T, który odznaczał się już nieco większą mocą.

Pierwsza filia koncernu Honda została otworzona pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych pod nazwą American Honda. W tym okresie inżynier, który założył firmę, stawiał przede wszystkim na swoją pasję do samochodów sportowych. Pierwszym produkowanym seryjnie autem o tego rodzaju przeznaczeniu był samochód Honda S500.

Niecałe dziesięć lat później koncern rozpoczął produkcję przenośnych generatorów prądy. Otwierano kolejne fabryki, które wypuszczały na rynek coraz to nowsze modele aut o sportowym zacięciu.

Dynamiczny rozwój koncernu

Wraz z początkiem roku 1972 marka Honda postanowiła wypuścić na rynek swój pierwszy samochód kompaktowy. Była to Honda Civic, która spełniała najwyższe wymogi dotyczące czystości spalin (bez stosowania dodatkowych systemów, które miałyby poprawiać ich jakość). Co więcej, samochód ten uzyskał najniższe spalanie spośród wszystkich pojazdów sprzedawanych wówczas za oceanem. Sześć lat później do produkcji wprowadzono też typowo sportową Hondę Prelude.

Lata osiemdziesiąte to przede wszystkim dynamiczny rozwój koncernu, który zaskoczył miłośników motoryzacji kolejnymi innowacyjnymi samochodami. W tym czasie rozpoczęto między innymi produkcję samochodów luksusowej marki Acura (pod taką marką pojazdy Hondy były sprzedawane w USA). Co więcej, koncern również opracował jako pierwszy na świecie silnik VTEC z układem elektronicznie sterowanych faz rozrządu i skoków zaworów.

Marka Honda dziś

Zakłady produkcyjne Hondy znajdują się w kilkudziesięciu krajach na świecie, w tym również w Polsce (marka rozpoczęła u nas działalność w 1993 roku). Samochody z logo marki Honda zdobyły bardzo dużą sympatię również wśród Polaków. Trzeba jednak wiedzieć, że Honda to nie tylko samochody, ale również motocykle. Pierwszy jednoślad pojawił się już pod koniec lat czterdziestych XX wieku, a zaraz po nim innowacyjny model Gold Wing,
w którym po raz pierwszy zastosowano system poduszek powietrznych.

Na podsumowanie można dodać, że obok samochodów i motorów, inżynierowie marki Honda nieustannie pracują nad stworzeniem robota humanoidalnego. Najnowsze technologie mają mu pomóc biegać, rozpoznawać przedmioty, ludzi, a nawet obliczać odległość!

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl