Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Tropikalne wczasy – jak się do nich przygotować?

Tropikalne wczasy – jak się do nich przygotować?

Dzisiaj można dotrzeć już praktycznie wszędzie. Tajlandzkie plaże, amazońskie dżungle czy safari w Afryce – takie miejsca wydają się być na wyciągnięcie ręki. Jednak urlop w tropikalnym kraju powinien być starannie zaplanowany.  Turyści podróżujący po tropikalnych państwach są narażeni na wiele różnych dolegliwości. Do najczęstszych problemów zdrowotnych zalicza się nie tylko biegunkę, ale także malarię. Przed takimi dolegliwościami można się na szczęście skutecznie chronić.

Już na kilka tygodni przed wakacjami w tropikach warto odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który podpowie nam, jakie powinniśmy wykonać szczepienia oraz jakie leki warto ze sobą zabrać. Zanim wyjedziemy do konkretnego państwa, warto też zapoznać się
z panującą w nim sytuacją epidemiologiczną. Takie raporty można znaleźć chociażby na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bez szczepień ani rusz

Planując wakacje w tropikach należy dowiedzieć się, jakie szczepienia są wymagane w państwie, do którego się wybieramy. W tropikach zazwyczaj przydatne są między innymi szczepienia przeciw tężcowi oraz żółtaczce typu A i B. Wyjeżdżając do Afryki należy obowiązkowo zaszczepić się przeciw żółtej febrze. Wybierając się w tereny malaryczne należy także pamiętać o systematycznym przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych (informacji na ten temat możemy szukać w Instytucie Medycyny Tropikalnej).

Wszystkie szczepienia powinny być wpisywane do tak zwanej żółtej książeczki, która jest wydawana przez poradnie medycyny podróży oraz przez stacje sanepidu. Szczepień nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ bywa, że trzeba wziąć dwie lub trzy dawki szczepionki w odstępach kilkutygodniowych bądź nawet kilkumiesięcznych. Szczepienia pozwalają skutecznie zadbać o swoje zdrowie w trakcie tropikalnych wakacji.

Istotna sprawa – ubezpieczenie

Wybierając się na urlop w tropikach warto postarać się o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Uczestnicy imprez zorganizowanych zazwyczaj są ubezpieczani od kosztów leczenia za granicą oraz od następstw różnych przykrych wypadków. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielną podróż, wówczas sami musimy zadbać o ubezpieczenie.

Usługi ubezpieczeniowe są obecnie oferowane przez różne towarzystwa i agencje. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe mogą dodatkowo pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia na wypadek ujawnienia się objawów związanych z takim schorzeniem (podstawowe pakiety często nie obejmują kosztów leczenia takich dolegliwości). Ubezpieczenie może przydać się także wtedy, kiedy planujemy uprawiać windsurfing czy jakikolwiek inny ekstremalny sport.

Apteczka na wakacje

Szczególnie istotne przed wyjazdem do tropikalnego kraju jest również skompletowanie podręcznej apteczki. W tropikalnych państwach niestety bardzo często opieka zdrowotna znajduje się poniżej europejskiego poziomu, a jakość leków może pozostawiać wiele do życzenia. W niektórych krajach leki ponadto nie są tak ogólnodostępne jak u nas.

Lekarstwa najlepiej przewozić w oryginalnych opakowaniach. Szklane pojemniki dodatkowo owińmy folią bąbelkową. Leki warto podzielić na dwie główne kategorie: preparaty potrzebne okazjonalnie oraz środki, po które będzie można sięgnąć w każdej chwili. Jeśli regularnie przyjmujemy jakieś medykamenty, warto zapisać sobie międzynarodową nazwę takiego leku, by w razie potrzeby można było go kupić.

Ochrona skóry w tropikach

Tropikalne słońce jest naprawdę mocne, dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry. Przed każdym wyjściem na zewnątrz (nawet jeśli nie będziemy wybierać się na plażę) należy dokładnie nasmarować ciało kremem z wysokim filtrem UV. Nie zapomnijmy o nacieraniu ciała również po każdym wyjściu z wody.

Z plaży starajmy się nie korzystać w godzinach południowych, kiedy promieniowanie słoneczne bywa najbardziej intensywne. Pamiętajmy też o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, gdyż równikowe słońce może przyczynić się do uszkodzenia wzroku. Gdy po plażowaniu zauważymy u siebie podwyższoną temperaturę ciała, pijmy duże ilości wody oraz róbmy chłodne kompresy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl