Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Psie zaprzęgi w zimowym wydaniu

Psie zaprzęgi w zimowym wydaniu

  • Data dodania: 2015.01.14

Psie zaprzęgi są doskonale znanym sportem na świecie. Najważniejszą rolę w tej dziedzinie odgrywają nie ludzie, ale ich najwięksi przyjaciele, czyli psy. Wynika z przede wszystkim z nieustannej opieki i dbałości o te zwierzęta. Ściganie się po zaśnieżonych trasach  nie jest łatwe, ale za to daje mnóstwo radości. Dzisiaj znane są już nie tylko wyścigi na trasach pokrytych śniegiem, ale także zawody rozgrywane w warunkach bezśnieżnych.

W naszym kraju tylko nieliczne miasta mogą poszczycić się warunkami idealnymi do organizowania zawodów psich zaprzęgów. Wśród nich można wymienić chociażby Szklarską Porębę. Wiele tras biegnie szlakami Gór Izerskich, gdzie śnieg leży nieprzerwanie aż do końca kwietnia.

Kilka słów o historii psich zaprzęgów

Kolebką wyścigów po zaśnieżonych drogach jest Alaska. Początkowo psy były używane do zaprzęgów głównie w trakcie trwania okresu nazywanego „gorączką złota”. Przełomem okazał się być jednak rok 1925, kiedy to w jednym z amerykańskich miasteczek wybuchła panika z powodu epidemii błonicy. Po lekarstwo należało przejechać ponad tysiąc kilometrów. To właśnie wtedy wyruszono w podróż psimi zaprzęgami, która dzisiaj jest już swego rodzaju legendą związaną z tym sportem.

Obecnie psie zaprzęgi nie są już może tak ekstremalną dziedziną, ale z całą pewnością zawodnikom dostarczają mnóstwo emocji i niezapomnianych przeżyć. Sport ten staje się coraz bardziej popularny, o czym może świadczyć chociażby przynależność do Międzynarodowej Federacji Sportów Psich Zaprzęgów takich państw, jak: Chile, RPA, Jamajka czy Nowa Zelandia.

Warto też wspomnieć o kilku najpowszechniejszych rasach psów, które biorą udział w wyścigach po zaśnieżonych trasach. Do tych najpopularniejszych zalicza się między innymi takie gatunki, jak: pies grenlandzki, husky syberyjskie, alaskan oraz samojed (alaskan malamute jest jedną z najstarszych ras arktycznych używanych do ciągnięcia sań).

Odmiany psich zaprzęgów

Na przestrzeni lat wykształciło się kilka odmian związanych z wyścigami psich zaprzęgów. Najbardziej znane to: skikjoring, canicross oraz bikejoring. Skikjoring to wyścig odbywający się głównie na śniegu, który polega na jeździe na nartach z psem. Canicross to nic innego, jak bieganie z psem upiętym na smyczy (takie wyścigi mogą być organizowane w warunkach bezśnieżnych), natomiast bikejoring polega na tym, iż psy ciągną rower za pomocą specjalnej liny amortyzowanej).

Takie wyścigi mogą być organizowane w różnych warunkach, a więc nie tylko po trasach pokrytych śniegiem. Zawody na ogół są dzielone na kilka dystansów, w obrębie których można wyróżnić kilka klas i kategorii. W sprintach na przykład mogą brać udział psy, które ukończyły dwanaście miesięcy, natomiast w pozostałych kategoriach o zakwalifikowanie mogą ubiegać się psy w wieku powyżej osiemnastu miesięcy.

W zależności od rodzaju wyścigów, potrzebny jest nieco inny sprzęt do uprawiania tego sportu. Do skikjoringu potrzebne są narty (powinny być pozbawione ostrych krawędzi) oraz lina z amortyzatorem. Canicross również nie obejdzie się bez liny amortyzującej, ale potrzebne są także wygodne buty do biegania. Do uprawiania bikejoringu z kolei niezbędny jest odpowiedni rower wraz z liną oraz zapięciem do roweru.

Wyścigi na świecie oraz w Polsce

Początkowo psie zaprzęgi były jednym z najlepszych sposobów służących do przewożenia ludzi oraz wyposażenia (zwierzęta te ze względu na dużą odporność były wykorzystane głównie na trasach syberyjskich i arktycznych). Na Czukotce na przykład psie zaprzęgi znakomicie sprawdzały się w roli transportowania przesyłek pocztowych.

Dopiero wraz z przekształceniem się psich zaprzęgów w dyscyplinę sportu, zaczęto organizować zawody, które bardzo szybko stały się popularne. Pierwsze wyścigi zorganizowano w Ameryce Północnej na początku XX wieku.

W Polsce z kolei wyścigi psów odbywają się od początku lat dziewięćdziesiątych. Premierowe zawody miały miejsce w grudniu 1991 roku w Szczypiornie. Dzisiaj do najbardziej znanych wyścigów psich zaprzęgów w Polsce można zaliczyć: „Na Tropie Żubra”, „Śladem niedźwiedzia” oraz „Border Rush-Husqvarna Tour”.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl