Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Antyoksydanty - czym właściwe są?

Antyoksydanty - czym właściwe są?

  • Data dodania: 2012.05.16

Jeszcze do niedawna słowo antyoksydanty nic nam w zasadzie nie mówiło. Dzisiaj jednak obserwuje się coraz większe zainteresowanie tymi chemicznymi związkami, zwłaszcza, że niektóre z nich, jak się okazuje, mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że tematyka antyoksydantów wzbudza coraz więcej emocji, a każdy z nas powinien chociaż w niewielkim stopniu zdawać sobie sprawę z tego, czym te związki w ogóle są.

Antyoksydanty bardzo często nazywane są również przeciwutleniaczami. Są pewnego rodzaju mechanizmem obronnym, ich zadaniem jest bowiem przede wszystkim ochranianie naszego organizmu przed działaniem tak zwanych wolnych rodników. A wole rodniki, kolejne coraz popularniejsze pojęcie, to jeden z naszych wrogów, powodujący wiele groźnych schorzeń.

Antyoksydanty i wolne rodniki

Z tematyką antyoksydantów nierozerwalnie związane jest pojęcie wolnych rodników, które przez lekarzy specjalistów są zawsze przedstawiane jako sprawcy wielu chorób. Oczywiście część tych cząstek jest nam potrzebna do normalnego funkcjonowania każdego dnia, jednak te wolne rodniki, które trafiają do naszego organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem czy z dymem tytoniowym, najczęściej są obarczane winą za różne dolegliwości, niekiedy naprawdę niebezpieczne. Właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za uszkadzanie białek, kwasów nukleinowych oraz lipidów. Przyczyniają się w ten sposób między innymi do rozwoju schorzeń układu krążenia, a nawet do powstawania chorób nowotworowych.

Jeśli jednak zostaje zachowana właściwa równowaga, pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, wówczas nie ma zagrożenia dla naszego organizmu. Dlatego tak bardzo ważne jest dostarczanie cennych antyoksydantów, które niejako mają na celu likwidację tych złych wolnych rodników. Warto więc poznać antyoksydanty, by móc je wprowadzić do naszego codziennego menu.

Antyoksydanty endo i egzogenne

Antyoksydanty możemy podzielić na dwie grupy, mianowicie na antyoksydanty endogenne oraz egzogenne. Pierwsze z nich są wytwarzane przede wszystkim przez każdy ludzki organizm. Możemy tu więc wyróżnić między innymi słynny koenzym Q10 czy melatoninę. Tego rodzaju substancje są naturalnymi antyoksydantami, znajdującymi się w naszym organizmie. Natomiast antyoksydanty egzogenne są w głównej mierze dostarczane z zewnątrz, a więc na przykład z pożywieniem. Są to witaminy A i C, polifenole, niekiedy do grona tych antyoksydantów zaliczane są również pierwiastki, głównie cynk, selen oraz mangan.

Przeprowadzone przez naukowców badania wyraźnie dowiodły, że działanie niektórych wolnych rodników może być blokowane właśnie przez dostarczane organizmowi antyoksydanty. Dlatego w naszym codziennym menu powinno się znaleźć przede wszystkim sporo świeżych warzyw oraz owoców, bowiem to właśnie w nich znajdziemy największą ilość tak cennych i potrzebnych nam przeciwutleniaczy.

Nasze komórki w zasadzie przez zdecydowaną większość życia narażone są na działanie wolnych rodników, które uszkadzają nie tylko układ krążenia czy tkanki łączne, powodują również wiele innych procesów, między innymi szybsze starzenie się skóry. Antyoksydanty dostarczane więc naszemu organizmowi mogą nas nie tylko skutecznie ochraniać przed różnymi schorzeniami, ale również opóźniać procesy starzenia.

Gdzie znaleźć antyoksydanty?

Jeśli poznaliśmy już działanie cennych antyoksydantów, wówczas na pewno warto zainteresować się tym, gdzie je znaleźć. Jak się bowiem okazuje, nie każdy produkt będzie obfitował w te substancje, dlatego wybór pokarmów i przygotowywanych przez nas posiłków powinien być starannie przemyślany.

Przede wszystkim antyoksydantów należy szukać w substancjach pochodzenia roślinnego. Znajdziemy je więc między innymi w zbożach, przyprawach, olejach roślinnych, herbacie oraz w wyżej już wspominanych owocach oraz warzywach. Zamiast słodkiej przekąski, na drugie śniadanie zjedzmy więc pożywny owoc, a w kuchni sól zastępujmy ziołowymi przyprawami. Nasza dieta wówczas będzie obfita w antyoksydanty, które bez wątpienia mają dobroczynne działanie na nasz organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl