Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Hemoroidy – objawy, przyczyny, domowe sposoby leczenia

Hemoroidy – objawy, przyczyny, domowe sposoby leczenia

Statystyki pokazują, że na hemoroidy może cierpieć nawet połowa Polaków. I chociaż dolegliwość ta znacznie częściej dotyka kobiety, to problem ten może przytrafić się właściwie każdemu. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, nazywane również żylakami odbytu posiada każdy z nas, co być może nas zaskoczy. Pozwalają nam one razem z mięśniami panować nad wypróżnianiem się. U niektórych osób dochodzi jednak do rozciągnięcia się hemoroidów i wypełnienia ich krwią.

Kiedy guzki wypełnią się krwią, może dojść do rozwoju stanu zapalnego, który jest główną przyczyną choroby hemoroidalnej. Na ogół schorzeniu temu towarzyszy pieczenie, swędzenie oraz uczucie wilgoci w okolicy odbytu.

Co sprzyja hemoroidom?

Jak się okazuje, u większości osób za powstawanie hemoroidów jest odpowiedzialny styl życia – niewłaściwa dieta oraz brak ruchu. Choroba hemoroidalna można dotknąć każdego, bez względu na wiek. Są jednak czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów. By ich uniknąć warto więc przyjrzeć się swoim nawykom. Wśród czynników związanych z hemoroidami czołową pozycję zajmują błędy żywieniowe. W naszej diecie jest za dużo kalorycznych, tłustych potraw, batonów, ciastek oraz białego pieczywa.

Drugim ważnym czynnikiem związanym z powstawaniem hemoroidów jest brak ruchu. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej niestety nie ma zbyt dobrego wpływu na nasz organizm. W ten sposób dochodzi do zaburzeń ciśnienia w układzie żylnym wokół odbytu,
w konsekwencji czego także mogą rozwinąć się guzki krwawnicze. By nie dopuścić do rozwoju choroby hemoroidalnej warto do codziennych zajęć włączyć aktywność fizyczną. Nie muszą to być mordercze treningi na siłowni. Wystarczy regularnie gimnastykować się, spacerować lub biegać.

Zaparcia a hemoroidy

Do powstania choroby hemoroidalnej mogą również prowadzić przewlekłe zaparcia. Zazwyczaj są one skutkiem braku ruchu oraz złej diety, ale coraz częściej przypadłość ta jest także wywoływana przez życie w ciągłym pośpiechu. Do zaparć przyczynia się ponadto spowolnienie przemiany materii (na ogół dochodzi do tego wraz z wiekiem), a także zażywanie leków (zwłaszcza na niestrawność, nadciśnienie oraz zawierających w swoim składzie kodeinę).

Bez względu na to, co jest powodem nękających nas zaparć, trzeba jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Zbyt długie siedzenie w toalecie oraz napinanie mięśni brzucha niestety prowadzi do przeciążenia układu żylnego wokół odbytu i do powiększania się hemoroidów. Choroba znacznie częściej przytrafia się także osobom cierpiącym na biegunki, które są wywołane przyjmowaniem środków przeczyszczających.

Leczenie hemoroidów

W początkowym stadium chorobę hemoroidalną najczęściej leczy się preparatami farmakologicznymi. Jest to na ogół leczenie objawowe. Dodatkowo pacjentom zaleca się zmianę nawyków żywieniowych, unikanie zaparć. Większe żylaki natomiast mogą być usuwane operacyjne. W leczeniu żylaków bardzo dużą rolę odgrywa higiena.

Osoby, u których zdiagnozowano hemoroidy powinny myć okolice odbytu po każdym wypróżnieniu. Dodatkowo zaleca się noszenie przewiewnej oraz naturalnej bielizny. Operacyjne usuwanie żylaków najczęściej odbywa się natomiast za pomocą zabiegu Milligana – Morgana. Ta klasyczna metoda polega na wycięciu guzków krwawniczych oraz na podwiązaniu naczyń związanych z danymi guzkami. Leczenie poszpitalne po wykonaniu takiego zabiegu na ogół trwa przez okres jednego miesiąca.

Domowe sposoby walki z hemoroidami

W walce z hemoroidami dość dobre efekty przynoszą również domowe sposoby. Do podrażnionych guzków krwawniczych można przykładać okłady z ekstraktu oczara wirgińskiego, które będą miały działanie przeciwzapalne, zmniejszając tym samym uczucie bólu oraz świądu.

Hemoroidów nie należy drapać, gdyż wówczas jedynie pogorszymy sytuację. Skórę wokół odbytu można smarować wazeliną lub kremem hydrokortyzonowym, który można dostać w aptece bez recepty. Maść nakładaj jednak tylko na skórę wokół odbytu, nie stosuj jej wewnętrznie. Dość dobrze powinny sprawdzić się także zimne okłady.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

Wojtek

10:15, 20 lipiec 2014

Nie wiedziałem, że przyczyną może być przesiadywanie w toalecie :/ Myślałem, że nabawiłem sie na siłowni, z przeciażenia. A z leków bez recepty to coś konkretnego? Czy Procto-Glyvenol będzie ok? Czytałem, że zawiera lidokainę więc szybko uśmierza ból i działa przeciwswiądowo. Potrzebuję leku, który szybko zlikwiduje dolegliwości i zapobiegnie nawrotom.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl