Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Sposoby na zdrowe paznokcie

Sposoby na zdrowe paznokcie

  • Data dodania: 2013.01.23

Dbanie o siebie nie jest tylko domeną kobiet. Co prawda panie przykładają większą wagę do swojego wyglądu, jednak panowie również powinni zwracać uwagę na staranny i schludną prezencję. Najczęściej jedną z bardziej zaniedbanych części ciała u mężczyzn są dłonie, a w szczególności paznokcie. Istnieją jednak sposoby na to, by były one piękną wizytówką.

Odpowiednia dieta

Dbanie o paznokcie należy zacząć od podstaw, a zatem od odpowiedniego odżywiania się. Niestety w czasach, kiedy to wciąż żyjemy w biegu nie zawsze jest to proste. Przede wszystkim trzeba zacząć od regularnego spożywania posiłków, które dodatkowo muszą być zdrowe. Jedzmy pięć mniejszych dań bogatych w potrzebne dla dobrego zdrowia składniki odżywcze. Starajmy się jeść jak najwięcej warzyw i owoców, ryb, owoców morza oraz produktów zawierających kwasy roślinne. Zwróćmy uwagę na to, by nasze posiłki były bogate w witaminy z gruby B, a także A i C. Wśród warzyw, które warto często spożywać powinny się znajdować: marchew, pietruszka, jak również buraki. Na dobrą kondycję naszych paznokci znakomicie wpływa jedzenie dużej ilości warzyw liściastych, czyli sałaty, szpinaku. Nasze posiłki powinny być także obfite w nabiał. Sama zdrowa dieta nie zawsze wystarczy, dlatego warto sięgnąć po suplementy w postaci kapsułek wzmacniających paznokcie. Można je nabyć w każdej aptece.

Codzienna pielęgnacja

Oprócz zdrowego odżywiania się trzeba dbać o paznokcie poprzez codzienną pielęgnację. Starajmy się unikać bezpośredniego kontaktu z silnie żrącymi detergentami. Jeśli wykonujemy pracę fizyczną , np. na budowie lub w branży ogrodniczej, zawsze zakładajmy ochronne rękawiczki. Chrońmy dłonie i paznokcie przed silnym wiatrem oraz mrozem. Jeżeli mimo tego paznokcie tracą zdrowy wygląd, możemy zastosować sprawdzone domowe mikstury. Np. moczenie rąk w wodzie z cytryną pomaga pozbyć się przebarwień i rozjaśnia paznokcie, płukanka z siemienia lnianego wzmacnia ich płytkę, natomiast oliwa z oliwek wygładza. Ponadto warto, zwłaszcza w okresie zimowym, stosować ochronny krem do rąk i paznokci, szczególnie przed każdym wyjściem na dwór.

Porada specjalisty

Jeśli mamy wyjątkowy problem z paznokciami, tzn. pojawiają się na nich bruzdy, przebarwienia, a także gdy stają się nadmiernie łamliwe, można odwiedzić dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci właściwy sposób postępowania dostosowany do naszego problemu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl